PŘIPRAVUJEME

Když dá husa huse pusu

Robin Král / Andrea Tachezy

Básničky o zvířecích rodinách, jejichž cílem je pobavit děti i rodiče podobenstvími o rodinném životě, zvířecím i lidském, a jen mimochodem představit označení pro samce, samice i mláďata, ač ne vždy zcela ortodoxně. Text Robina Krále plný vtipu i milé ironie poskytuje aktivnějším rodičům příležitost zavést řeč na téma tradičních rodinných rolí. Ilustrace Andrey Tachezy, k jejímuž nezaměnitelnému rukopisu patří kombinace kreseb s kolážemi, pak dokážou na jediné stránce dojmout liščí rodinkou uloženou ke spánku v jedné posteli a zároveň pobavit třeba nejmenším liščetem, které má na polštáři místo čumáku zadní běhy a prdelku.

(říjen 2020 – festival Tabook)

Rozára a Černý Petr

čili O větrných mlýnech čili Rozára a Černý Petr

Radek Malý / Eva Horská

Větrné mlýny jsou zvláštní stavení, a tak není divu, že v nich a kolem nich žijí zvláštní tvorové: bytosti soumraku, u kterých se člověk nemůže dopočítat očí, sečtělá a moudrá hospodářská zvířata nebo sádroví trpaslíci. S těmi všemi se potkává Rozára i Černý Petr a společně prožívají veselé i děsuplné chvilky, hledají sebe sama, nalézají poklad pod vlastním prahem a nakonec jeden starý a zanedbaný mlýn opraví a zvelebí. Vedle tajuplného a zároveň humorného příběhu kniha prostřednictvím krátkých vložených kapitol nabízí vhled do historie větrných mlýnů, jejich fungování i zobrazení v literatuře u nás i ve světě. Navíc díky promyšlené grafické úpravě a ilustracím navozuje pocit, že vítr zabloudil i na její stránky, kde rozfoukal nadpisy a mezi některé odstavce rozsypal trochu mouky.

(říjen 2020 – festival Tabook)

Levá, pravá, dědek, bába

edice Mikroliška, svazek čtrnáctý

Alena Šotolová / Agáta Vodičková

Netradiční zpracování pohádky o perníkové chaloupce.

(říjen 2020 – festival Tabook)

Malí fotografové

V knize Malí fotografové se čtenáři skrze příběh dvou školáků seznámí s různými vzrušujícími postupy při fotografování, s fotoaparáty, objektivy, temnou komorou, ale také s historií. Na kouzelném světě analogové fotografie pracují Tereza Nová a Jiří Forejt společně s ilustrátorkou Nikolou Logosovou a grafičkou Bárou Toman Tylovou.

(zima 2020)

První sníh

Radek Malý / Marie Štumpfová

Marie Štumpfová s pomocí Radka Malého pracuje na výpravné obrazové knize První sníh o radostném a kouzelném světě sněhových vloček.

(zima 2020)

Lední medvědi odcházejí za štěstím

edice Mikroliška+, svazek první

Jana Šrámková / Tereza Šedivá

Protože lední medvědy máme fakt rádi, chystáme reedici v klasické mikroliško-sešitové vazbě.

(jaro 2021)

Co musejí morčata

edice UžČtu, svazek druhý

Klára Pondělíčková / Jana Šrámková / Andrea Tachezy

Edice UžČtu se rozroste o druhý svazek nazvaný Co musejí morčata. Už to ví spisovatelka Klára Pondělíčková, teď ještě abyste se to prostřednictvím ilustrací Andrey Tachezy dozvěděli vy.

(jaro 2021)

Karlíček a vosy: příběh vlídného nepřátelství

Příběh o Karlíčkovi, vosách a o tom, že nekamarádit se je někdy v pořádku.

(jaro 2021)

Fánek hvězdoplavec

Příběh chlapce Fánka čekajícího na návrat jeho otce.

(léto 2021)

Hravocesta

Šárka Svobodná / Tereza Vostradovská

Tereza Vostradovská se Šárkou Svobodnou už mají rozepsané pokračování Hravouky. Zvědavá myška se tentokrát vydá na cestu za tetičkami do města. Při tom se bude muset naučit pracovat s mapou a buzolou, zaznamenávat počasí i filtrovat špinavou vodu. Cestou opět pozná mnoho rostlin a zvířat, jejichž jména si bude pečlivě zaznamenávat do cestovního deníku.

(podzim/zima 2021)